Gezmek; Zaman ve Mekan Kaygısı Olmaksızın Sonsuzluğun İçinde Kaybolma İsteğidir. 15/01/2018


Çoğumuz içinde yaşadığımız dünyayı bırakıp binlerce kilometre uzaklara gitmek isteriz. Bazen içimizde diğer kültürlere merak ve kitaplarda öğrenemediğimiz bilgilerin peşine düşme isteği vardır. Kimi zaman macera tutkusu ile yanar tutuşuruz. Ya da kendini tanıma ve yeni deneyimler edinme güdüsü içimizi kemirir.

Tanımadığımız kültürlere sığınma isteği Sartre’ın “Bulantı” kitabında bahsettiği insanın hikayeye dönüşme serüveni gibidir. Varoluşçu filozof Sartre; “İnsan her zaman hikayedir,  kendisinin ve başkalarının hikayeleriyle çevrelenmiştir. Hikayeler sayesinde anlar başından geçenleri ve bunları anlatarak tekrar yaşar,” der.

Aslında gerçek anlamda gezmek yada gezgin olmak zaman ve mekan kaygısı olmaksızın kaybolup gitme isteği ile doludur. Yaşadığı yerde huzuru bulamayan insan/yeryüzü gezgini, bilemediği bir sırrın peşine düşer. Onun keşfi ömür boyu sürecektir. Ve her yeni keşfiyle birlikte sonsuzluğun içine bir adım daha atacaktır.

İnsanın gezme ve sonsuzluğun içinde kaybolmak merakı yirminci yüzyılın ilk yarısına kadar, ulaşımın yeterince hızlı ve konforlu olmaması,  ulaştırma maliyetlerinin yüksek olması, insanların rahatça seyahat edebilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgi akışını sağlayabilecek iletişim imkanlarının yetersiz olması nedeniyle imkansız oldu.

Ancak, İkinci Dünya Savaşından sonra bir dizi faktör hem turizm pazarının, hem de paket turla seyahatin hızla genişlemesine sebep oldu. Bu faktörler ; insanların büyük bir bölümünün ekonomik ve sosyal refah düzeyinin iyileşmesi, havacılıkta daha hızlı ve daha uzağa uçmayı sağlayan yeniliklerin oluşması, tur operatörleri tarafından verilen hizmetlerin daha ucuz ve kaliteli bir şekilde bir araya getirilmesi (paketlenmesi) ve dünyanın her yerinden görüntü sunabilen televizyonun ve diğer haberleşme araçlarının neredeyse her eve girmesi ve bu görüntülerin insanlar için çekim merkezi haline dönüşmesi bu tür gezilerin yaygınlaşmasına neden oldu. 

Yazan:Perihan Tunçbilek

 

 

 

Bir Not: Bu yazı 22 Temmuz 2017 tarihinde Bianet'de yayınlanmıştır. https://bianet.org/biamag/biamag/188474-neden-gezeriz

Hızlı Arama
Kategoriler ve Yayınlar
Travel and Foods 1
Adventure 2
Popüler Mesajlarloading

Seçtiğiniz için teşekkür ederiz KAFKATUR

Yüklerken lütfen bekleyin

Mobil uygulamamızı yükleyin!

Uygulamamızda tüm rezervasyon ihtiyaçlarınız mevcut: Güvenli ödeme kanalları, zarif kullanıcı dostu tasarımı, 4 adımlı kolay rezervasyon süreci ve daha fazlası...
ios
android