Zorluklardan yılmayın!.. Her Zaman Yeni Yerler Görme Merakını Canlı Tutun!.. 15/01/2018


Eğer haftalık turlara katılıyorsa tüm dert ve sıkıntılarınız geride bırakın. Ve sizinle birlikte nız,seyahat eden yol arkadaşlarınızın kusurlarını çok fazla dikkate almayın. Yola çıkış amacınız kendinizi yenileme ve yeni yerleri keşfetme merakı olsun. Çünkü sizin bu yolculukta yeryüzü gezginleri gibi sınırsız zamanız yok.

Gideceğiniz yer, varacağınız duraklar önceden belirlenmiştir. O kadar konsantre yaşanır ki o anlar,  geriye dönüp baktığınızda iç içe geçen anıları hatırlarsınız sadece. Program herkesin gittiği en güzel şehirleri, meydanları, parkları ve bahçeleri içerir. Ve bir haftada neredeyse binlerce kilometrelik yolu tüketirsiniz. Bazen panoramik şehir turları veya sadece fotoğraf çekimi için verilen on beş dakikalık izinler vardır.

Hiçbir zaman gittiğiniz yerin tam olarak içinde olamazsınız. Büyük keşifler yapmayı ummamak lazım, çünkü fırsatınız olmaz. Hep çok kalabalıktır, kalelerin, tarihi evlerin, kiliselerin, restoranların önleri. Sizin gibi binlerce insan akın akın gelmiştir. Koşmak gerekir, en azından bir fincan yorgunluk kahvesi içmek için bile seri hareket etmek ve topluluktan ayrılmamak gerekir.

Bazen grubun bir kısmı başka bir şey ister, öteki kısmı başka bir şey söyler.  Ama her zaman sosyal medya hesabında fotoğrafını paylaşabileceğiniz güzel yerler bulursunuz.  Zaten bu fotoğrafların amacı, genellikle başkalarının merakını çekmek içindir.

Zamanın çoğu otobüs yolculuğunda geçer. Günler geçtikçe aile gibi olursunuz yakınımızdakilerle. Aslında ilk zamanlar tatlı başlayan, sonrasında  kolayca bozulan zorunlu bir yakınlıktır bu. Bir hafta içinde en hızlı şekilde tanışır ve tanıtırsınız kendinizi. Bir süre sonra  “bugün kim ne giydi, bakalım neler yedi, ay aman ne dedi” ile başlayan dedikodular/ön yargılar çoğalmaya başlar. Eğer siz de bu dedikodu zincirin içindeyseniz, geziniz renkli gıybetlerle geçer. Ama tam tersi olursa da üzülmeyin, her şey birkaç gün sonra bitecektir. Zaten tüm dedikoduları unutturacak sorunlar yolculuk boyunca sürekli çıkar. O nedenle bırakın kötü olan her şey dışarıda kalsın. 

Katılımcının kalabalık ile yaşama becerisi yoksa bu tür yolculuklar cehenneme dönebilir. Tur boyunca  birileri mutlaka geç kalır,  görevlilere saç baş yoldurur. Uzun çok uzun tuvalet kuyrukları, kısa çay/kahve molalarıyla geçer zaman. Her gün bavul indirip bindirmekten deliye dönen şoförler, zamanında varılamayan oteller, kaçırılan akşam yemekleri, karşılıklı zorlanan sabırlar, bazen büyük/küçük çapta çıkarılan isyanlar yolculuğun tuzu biberidir. 

Burada en önemli kişi işinde mahir rehberinizdir. Kalabalık içinde huzuru sağlayabiliyorsa, kalacağınız oteli, yiyeceğiniz yemeği, gideceğiniz mekanlarını iyi seçiyorsa işler kolaylaşır.

Eğer olumsuz bir durum olursa sakin ve sabırlı olmakta fayda var. Çünkü, ne olursa olsun karşınıza çıkan sorunlar ilahi ahir sürmeyecek, yaşadığınız aksilikler kaderinizi değiştirmeyecektir. Her söylenene itiraz etmek (ki en sevilmeyen yolcudur), gereksiz mızmızlıklarla diğer yolcuların canını sıkmak (o da en sevilmeyen yolcudur) ve sonuçta  dışlanmak içten bile değildir.

Yaşadığınız anı sadece hayatınızda gerçekleştirdiğiniz bir dekor değişikliği olarak görmeyin. Her zaman yeni yerler görme merakını canlı tutmak gerekir. Aksi takdirde geriye gezi parasının aylarca süren taksitleri ve eskisinden daha gergin sinirler kalır.

Yazan:Perihan Tunçbilek

Bir Not: Bu yazı 22 Temmuz 2017 tarihinde Bianet'de yayınlanmıştır. https://bianet.org/biamag/biamag/188474-neden-gezeriz

Hızlı Arama
Kategoriler ve Yayınlar
Travel and Foods 1
Adventure 2
Popüler Mesajlarloading

Seçtiğiniz için teşekkür ederiz KAFKATUR

Yüklerken lütfen bekleyin

Mobil uygulamamızı yükleyin!

Uygulamamızda tüm rezervasyon ihtiyaçlarınız mevcut: Güvenli ödeme kanalları, zarif kullanıcı dostu tasarımı, 4 adımlı kolay rezervasyon süreci ve daha fazlası...
ios
android