Adıyaman Nemrut Halfeti Rumkale Gaziantep Gastronomi Turu


Gidiş: 13/09/2019
Dönüş: 15/09/2019
Tur Süresi: 2 Gece 3 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 875,00 TL

Tur Programı

Adıyaman, Arkeoloji Müzesi, Kahta, Nemrut Dağı Milli Parkı, Gün batımı, Adıyaman, Halfeti, Rumkale, Tekne gezisi, Gaziantep, Zeugma Mozaik Müzesi, Sedef İşleme Atölyesi, Gaziantep Kalesi, Medusa Cam Eserleri, Panorama ve Mutfak Müzeleri, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Bey Mahallesi, Kırkayak Parkı, Kendirli Kültür Merkezi, Arkeoloji ve Kent Tarihi Müzesi gezisi. Ankara ve bütün şehirler.  

1.GÜN (
BÜTÜN ŞEHİRLER-ADIYAMAN-NEMRUT-ADIYAMAN): Değişik şehirlerden ve  uçakla gelen katılımcılarımızla saat 10.00’da Adıyaman Havalimanı'nda buluşarak özel tur aracımıza binerek Adıyaman’a gidiyoruz. Diğer şehirlerden karayolu ile gelecek katılımcılarımızı aldıktan sonra Arkeoloji Müzesi’ne gidiyoruz. Ağırlıklı olarak yöreden çıkarılan eserlerin sergilendiği Müze’yi görüp gezdikten sonra hareket edip Kahta üzerinden yolumuza devam Atatürk Barajı kenarındaki restoranımıza gidip isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası yerel araçlara binerek sonra yola çıkıp Nemrut Dağı’nda doğru tırmanıyoruz. Sırasıyla; Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü ve Arsemia Anıtı’nı görüp gezdikten sonra Nemrut Dağının Batı Terası’na gidiyoruz. Kommogane Krallığı döneminde yapılan Tanrı heykel ve kabartmalarını görüp gün batımını fotoğrafladıktan sonra Doğu Terası’nı da görüp fotoğraf çekiyoruz. Toplanma yerinde çay kahve ve serbest alış veriş molası verdikten sonra Nemrut’tan ayrılıp yerel araçlarla aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Kahta’da araç değiştirdikten sonra Adıyaman’a/otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleştikten sonra akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Geceyi Adıyaman’da geçiriyoruz.
 

2.GÜN (
ADIYAMAN-HALFETİ-GAZİANTEP):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 2 saatlik süreli yolculuk sonrası yolculuk sonrası eski Halfeti’ye gidip teknelerimize binerek Birecik Baraj Gölü’nde Rumkale’ye doğu tekne turuna çıkıyoruz. Savaşan Köyü’ne kadar gidip geriye dönüp turumuzu Halfeti’de tamamlıyoruz. Endemik bir tür olan simsiyah gülleriyle bilinen Halfeti’den ayrılıp Fırat Nehri’nden geçerek Gaziantep’e gidiyoruz. Gastronomi Festivali kapsamında hazırlanan Gaziantep mutfağının farklı ve eşsiz lezzetleriyle öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra muhteşem Zeugma eserlerinin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi’ne gidiyoruz. Birecik Baraj Gölü suları altında kalmaktan son anda kurtarılan, modern müzecilik anlayışıyla sergilen  Roma dönemine ait muhteşem Zeugma mozaiklerini rehberimizin Brezilya dizilerini andıran mitolojik öyküleriyle dinleyip geçerek fotoğraf çekiyoruz. Müze’de serbest zaman sonrası hareket edip Gaziantep’e özgü bir sanat olan  Sedef İşleme Atölyelerini gezip bu sanat hakkında bilgi aldıktan sonra isteğe bağlı olarak alış veriş yapıyoruz. Etkinlik sonrası hareket edip Gaziantep Kalesi’ne gidiyoruz. Eski şehir dokusunda yer alan Medusa Cam Eserleri Müzesi,  Panaorma Müzesi ve Emine Göğüş Mutfak Müzesi gezileri sonrası yönümüzü Elmacı Pazarı’na ve Bakırcılar Çarşısı’na çeviriyoruz. Bu bölümde Tahmis Kahvesi’ndeki serbest kahve molası vererek tarihe yolculuk yapma olanağı bulabileceğiz. Yapılan etkinlikler sonrası otelimize gidip kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi Gaziantep’e özgü lezzetlerle yerel bir restoranda afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası dileyen katılımcılarımızla gezinti ve eğlence anlamında farklı etkinlikler yapabilmek mümkün. Geceyi Gaziantep’te geçiriyoruz.  

3.GÜN (
GAZİANTEP-ANKARA-BÜTÜN ŞEHİRLER):
Erken kalkıp kahvaltımızı Gaziantep’e özgü lezzetler arasında yer alan; meşhur kaymaklı, katmer peynir ve ev yapımı reçeller, yöreye has kahvaltılıklar, kırma zeytinler, birbirinden muhteşem ve dumanı üstünde tüten ekmek çeşitlerinin tadına bakarak yapacağımız güzel bir kahvaltıyla güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hareket edip; açık olması halinde Hasan Süzer Etnografya Müzesi’ni görüp gezdikten sonra eski Gaziantep dokusunun görülebileceği, bir Ermeni Mahallesi olan  Bey Mahallesi içinde yer alan 1850 li yıllarda yapılan sivil mimari ev örneklerinin bulunduğu dar sokakları geziyoruz. Yorgunluğumuzu eski bir Ermeni evi olan Papirüs Kafe’de çay-kahve içerek atıyoruz. Atatürk’ün Gaziantep’e geldiğinde bu evde konakladığını hatırlatmak isteriz. Mola sonrası bir Ermeni Kilisesi olan ve günümüzde Öğretmenevi ve Yemek Sonrası Kendirli Gazi Kültür Merkezi olarak kullanılan binaya gidip  şanlı Antep savunması hakkında bilgi aldıktan sonra ulu önderimiz  Atatürk'ün sesinden Gaziantep'te balkonda yapmış olduğu konuşmayı dinliyoruz. Duygulu anların yaşandığı sunum sonrası Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ne gidiyoruz. Yöreden çıkarılan arkeolojik eserlerin sergilendiği Müze’yi görüp gezdikten sonra  Kent Tarihi Müzesi’ne gidiyoruz. Geçmişten günümüze; kültürel ve etnografik özellikleriyle Gaziantep’in tanıtıldığı  Kent Tarihi Müzesi’ni görüp gezdikten sonra isteğe bağlı olarak akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. İsteğe bağlı baklava ve yöresel ürün alış verişi sonrası hareket edip Gaziantep Havalimanı’na gidiyoruz.  Bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası tarifeli seferle gerçekleşecek olan uçuş ile Gaziantep’ten ayrılıyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşmak dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

NOT: Kara yoluyla katılmak isteyen konuklarımızın bize ulaşması gerekmektedir.

Ücrete Dahil Hizmetler

Havaalanı transferleri (2), özel ulaşım, araçta sıcak-soğuk içecek ikramları, kahvaltı (2), otelde konaklama (2) öğle yemeği (2), akşam yemeği (2), Nemrut Dağı araç transferleri (1), Rumkale tekne gezisi (1), TÜRSAB seyahat sigortası, programda belirtilen tüm çevre gezileri ve rehberlik ve yerel rehberlik hizmetleri gezi ücretine dahil edilmiştir.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Tüm şehirler-Ankara-Adıyaman, Gaziantep-Ankara-tüm şehirler uçak bileti veya ana ulaşım bedeli, müze ve ören yeri giriş ücretleri, ilk gün öğle yemeği, akşam yemeklerinde su ve verilen içecek dışında alınan içecek ücretleri, 3.gün akşam yemeği ve kişisel harcamalar gezi ücretine dahil edilmemiştir. 

Biniş Noktaları

Adıyaman Havalimanı - 10.00

Önemli Hatırlatmalar

Müzekart/17-65 yaş arası, mevsime uygun koruyucu giysiler, yedek çamaşır/çorap, şapka, panço/yağmurluk, terlik, kişisel malzemeler ve ilaçlar, fotoğraf makinası ve aksesuarları. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl  yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. T.C. Kültür ve Turizm bakanlığına bağlı müzeler 17 yaş altı ve 65 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için ücretsizdir. Bu müzeleri ücretsiz ziyaret edebilmek için 17-65 yaş aralığındaki yurttaşlarımızın/misafirlerimizin 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz.