Bitlis Tatvan Nemrut Ahdamar Van Doğubeyazıt Turu


Gidiş: 26/09/2019
Dönüş: 29/09/2019
Tur Süresi: 3 Gece 4 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 1.750,00 TL

Tur Programı

3 Gece, 4 Gün - Yarım Pansiyon
Anadolu’nun en eski uygarlıkları arasında yer alan Urartu Uygarlığı sınırları içinde yer alan Van ve Çevresi gizemli konumuyla biz gezginlerin her zaman görmek istediği yerler arasında yer almaktadır. Uçak ile gidiş ve dönüşlü olarak yapacağımız bu etkinliğimizde Van ve Çevresini doyasıya görme ve gezme şansına sahip olacağız. Doğubeyazıt, İshak Paşa Sarayı, Meteor Çukuru, Nuh’un Gemisi kalıntıları, Çaldıran, Muradiye Şelalesi, bir kartal konumundaki Hoşap Kalesi, Çavuştepe, Van şehir merkezi, Akdamar Adası ve Kilise/Müze, Tatvan, Bitlis, Elaman Kervansarayı, Nemrut Krater Gölleri ve Ahlat görüp gezeceğimiz yerler arasında yer almaktadır. Kafka Tur farkı ve tecrübesiyle yapılacak bu etkinlikte kültür gezisinde olmanın farkındalığını yaşayacak ve hissedeceksiniz. Farklı bir coğrafya, farklı bir kültür dokusuna sahip Van ve Çevresini kapsayacak bu gezimize katılımlarınızı bekliyoruz. 

1.GÜN (ŞEHİRLER-ANKARA-VAN-GEVAŞ-AHLAT-TATVAN): Sabah saat 07.00’de İzmir/Kumrular caddesi köşesinde buluşup transfer aracımızla hareket ediyoruz. Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra Esenboğa Havaalanı iç hatlar gidiş terminaline gidiyoruz. Bilet, Check-in ve bagaj teslimi sonrası Anadolu Jet’in TK 7082 sefer sayılı uçağına binip saat 08.45’te Van için havalanıyoruz. 1.20 dakika süreli uçuş sonrası saat 10.30’da Ferit MELEN Havaalanı’na iniyoruz. Bagaj alımı sonrası bizi bekleyen tur aracımıza binip Gevaş’a gidiyoruz. Halime Hatun Kümbet’ini görüp gezdikten keyifli bir tekne yolculuğu ile Akdamar/Akdamar Adası’na gidiyoruz. Ortaçağ’ın en önemli ve en büyük dini yapılarından aslen Ermeni Kilisesi olup günümüzde müze olarak düzenlenen Kilise/Müzeyi görüp fotoğraf çekiyoruz. Tevrat, İncil ve Kuran’dan konuları içeren muhteşem duvar kabartmalarını görüp fotoğraf çektikten serbest fotoğraf, çay ve alış veriş molası veriyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası teknemize binip iskeleye gidiyoruz. Göl kenarında isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra aracımıza binip Alacabük-Küçüksu-Tatvan üzerinden yolumuza devam edip Ahlat’a gidiyoruz. Yöreye özgü Baston Atölyelerinden birini gezerek isteğe bağlı alış veriş sonrası Selçuklular’ın önemli devlet adamlarının defnedildiği; Ulu Kümbet, Çifte Kümbet ve Emir BAYINDIR Kümbet’ten Emir BAYINDIR Kümbeti’ni görüp gezdikten sonra Eski Ahlat’a gidiyoruz. Mağara oluşumları, ev yıkıntıları ve Emir Bayındır Köprüsünü görüp fotoğraf çektikten sonra bir Selçuklu Mezarlığı olan Ahlat Mezarlığını geziyoruz. Bazı mezarların restore edilerek korunduğu mezarlıkta 26 ağustos 1071’de Selçuklu Sultanı, Sultan Alparslan ve Doğu Roma İmparatoru Romen Diyojen arasında geçekleşen meydan savaşında şehit olan ya da sonradan ölen Selçuklu askerleri ve Türklerin gömülü olduğu mezarlık alanın bazı bölümlerini görüp gezdikten sonra Ahlat Müzesi’ni geziyoruz. Etkinlik sonrası Van Gölü manzarası eşliğinde hareket edip Tatvan’a/otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleşip bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Tatvan’da geçiriyoruz.

2.GÜN (TATVAN-NEMRUT-EL AMAN-BİTLİS-VAN): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yerel araçlarımızla binip hareket ederek Nemrut Dağına doğru tırmanıyoruz. En son 1441/1443 yılları arasında faaliyete geçip artık sönmüş bir volkan haline gelen 2250 metre yükseklikteki Nemrut Dağı 2 ayrı krater/dip beslenme gölü bulunmaktadır. Gölleri gördüğümüz seyir yerinde inip fotoğraf çektikten sonra ilk önce Buharbacası’na gidip bir süre sıcak buhar soluduktan sonra fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra küçük olan ılık göle gidip kısa süreli gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası aracımıza binerek Tatvan’a geliyoruz. Araç değişikliği sonrası hareket edip Rahva/El Aman Kervansarayı’na gidiyoruz. Bir Selçuklu Kervansarayı olan bu tarihi yapıyı görüp gezdikten sonra Bitlis’e gidiyoruz. Adını Büyük İskender’in, komutanlarından olan Leys Bedlis’ten alan, Can Yücel’in mirasları(!) arasında yer alan ve 5 minareli bir kent olan Bitlis’te; İhlasiye Medresesi gezisi ve araç ile yapacağımız panoramik şehir turu sonrası isteğe bağlı olarak yöreye özgü Büryan Kebabı menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası yola çıkıp Tatvan- Küçüksu-Alacabük üzerinden yolumuza devam edip toplamda 145 Km yol aldıktan sonra Van’a gidiyoruz. 100.Yıl Üniversitesi yerleşkesi içinde yer alan Van Kedisi Koruma Merkezi’ne gidip Van Kedisi fotoğrafları çekimi sonrası hareket edip Feribot İskelesi’ne gidiyoruz. Kısa süreli gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası Van Kalesi’ne gidiyoruz. Van dokusu içinde yer alan Urartu Uygarlığının başkenti Tuşba Antik kent kalıntıları ve Van Kalesi bölgesinde yapacağımız gezintiler sonrası gün batımı fotoğrafları çektikten sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Van’da geçiriyoruz.

3.GÜN (VAN-DOĞUBEYAZIT-MURADİYE-VAN): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hareket edip 85 Km yol aldıktan sonra Muradiye İlçesi yakınlarında yer alan Muradiye Şelalesi’ne gidiyoruz. Adını Bağdat seferine çıkan Osmanlı Padişahı IV. Murat’tan alan ve Bendi Mahi Çayının kuvvetli akış gücünden dolayı görkemli bir manzara sunan Muradiye Şelalesi’ni görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Osmanlılarla, Safavi Devleti arasında yapılan Çaldıran Savaşının yapıldığı Çaldıran Ovasını ve Çaldıran’ı geçip toplamda 100 Km yol aldıktan sonra Doğubeyazıt’a gidiyoruz. Doğubeyazıt’ın 5 Km doğusunda, dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan saray, Osmanlı’nın Lale Devri’ndeki son büyük anıt yapısı konumundadır. Yapımı tam 100 yıl süren 18. yy. Osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden olduğu kadar, sanat tarihi yönünden de değeri oldukça büyük olan bu muhteşem sarayı görüp gezdikten sonra hemen yakınındaki Kürt Yazını’nın ve İslami düşünüşünün en önemli ismi olarak kabul edilen, bir aşk romanı olan ve ilk Kürt romanı olma özelliğini de taşıyan Mem ile Zin/Mem-u Zin yazarı olan Ahmed-i Hani'nin Türbesini ziyaret ediyoruz. Doğubeyazıt’a gelip isteğe bağlı öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra yerel araçlara binerek Telçeker-Üzengili Köyleri arasında doğal bir anıt özelliğinde olup Nuh’un Gemisi olduğuna inanılan Gemi’ye benzer doğal oluşumu görüp gezdikten sonra Doğubeyazıt’a gelip aracımıza binerek Büyük ve Küçük Ağrı Dağı manzaraları eşliğinde Gürbulak Sınır Kapısı’na gidiyoruz. İran ile sınır kapısı olan Gürbulak’ta Meteor Çukuru’nu görüp gezdikten sonra 5137 metre yükseklikteki Büyük Ağrı Dağı’nı ardımızda bırakarak 2644 metre yükseklikteki Tendürek Geçiti’nde inip Tendürek Dağlarının sönmüş volkan kalıntılarının fotoğraflarını çekiyoruz. Çaldıran-Muradiye üzerinden yolumuza devam edip Van/Tuşba Kalesi’ne gidiyoruz. Urartu Kralı Sarduri tarafından yaptırılan, Van Gölü’nden 80 m yükseklikte bulunan Kale ve çevresinde yapacağımız gezinti sonrası muhteşem gün batımını izleyip fotoğraf çekiyoruz. Tur sonrası otelimize gidiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Van’da geçiriyoruz.

4.GÜN (VAN-HOŞAP KALESİ-ÇAVUŞTEPE-VAN-ŞEHİRLER): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hareket edip Hakkari yoluna girerek toplamda 75 Km yol aldıktan sonra Hoşap Kalesine gidiyoruz. Hoşap Suyu’nun kuzeybatısında sarp ve dik bir kaya kütlesi üzerine kurulan kale, heybetli ve kartal yuvası görüntüsüyle bizi karşılıyor. Giriş kapısındaki muhteşem taş işçiliğini görüp tarihi hakkında bilgiler aldıktan sonra geriye dönüp Çavuştepe’ye gidiyoruz. Urartu Uygarlığının eyalet merkezi olan ve surların yüksekliği 5-6 metreye ulaşan Çavuştepe’de iki ayrı Tanrı için yapılan saray ve tapınak kalıntılarını ve en önemlisi andezit bloklar üzerine yazılan, bugün ölü bir dil olan Urartuca yazıtları görüp gezerek fotoğraf çektikten sonra aynı yoldan geriye dönüp Van’a gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Arkeoloji Müzesi’ni geziyoruz. Gezi sonrası Urartu Güverse gümüş işçiliği ve Ermeni Savatlı gümüşleri hakkında bilgi alıp isteğe bağlı alış veriş yapmak için Gümüş Atölyesine gidiyoruz. Bal ve otlu peyniri alış verişi sonrası bir Kafe’de çay-kahve molası verdikten sonra 18.00’da hareket edip Van Ferit MELEN Havaalanı’na gidiyoruz. Bilet, Check-in ve bagaj teslimi sonrası Anadolu Jet’in TK 7087 sefer sayılı uçağı ile saat: 20.05’te Ankara için havalanıyoruz. 1.45 saat süreli bir uçuş sonrası Esenboğa Havaalanı’na iniyoruz. Bagaj alımı sonrası transfer aracımıza binerek ara duraklarda katılımcılarımızı bıraktıktan sonra Kızılay, İzmir/Kumrular caddesi köşesine gelerek etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Havaalanı Transferleri (4), Ankara-Van, Van-Ankara ekonomi sınıfı uçak bileti, Özel araçla ulaşım, Akşam Yemeği (3), Kahvaltı (3), 4 yıldızlı otellerde konaklama (3), Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik hizmetleri.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Tüm öğle yemekleri, Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve ören yeri giriş ücretleri, 4. Gün akşam yemeği, Kişisel harcamalar.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 07.00
Milli Kütüphane Önü - 07.05
Armada Önü - 07.10
Kentpark/Cepa - 07.15
Bahçelievler Kavşağı - 07.25
AnkaMall Karşısı/Ana Yol - 07.30
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol - 07.35
Aydınlıkevler Kavşağı - 07.40
Altınpark Önü - 07.45

Önemli Hatırlatmalar

DİĞER ÜCRETLER: 00-02 yaş ücretsiz olup araçta koltuk verilmez. Bu kategori için uçak bileti güncel fiyatla alınır ve katılımcı bu fiyatı öder. 03-06 yaş arası katılımcılar ebeveynlerin yanında konaklamak şartı ile 499.00 TL ve uçak bileti, 07-11 yaş arası katılımcılar ebeveynlerin yanında konaklamak şartı ile 1549.00 TL, triple konaklamada 3. Kişi 1700.00 TL, tek kişi konaklama farkı 1975.00 TL olacaktır.

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, terlik, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.
•Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
•Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
•Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
•Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz.
Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler. T.C. İş Bankası Maximum Kart’ın Müzekart özelliği kaldırılmıştır.