Büyük Balkan Turu


Gidiş: 10/08/2019
Dönüş: 18/08/2019
Tur Süresi: 8 Gece 9 Gün
Tur Tipi: Bayram Turları
Tur Fiyatı: 599,00 EUR

Tur Programı

Bulgaristan, Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan 
8 Gece, 9 Gün. Yarım Pansiyon Sofya, Belgrad, Saraybosna, Mostar, Poçitel, Trebinje, Dubrovnik, Kotor, Budva, Tiran, Ohrid, Manastır, Skopje, Thessoloniki, Kavala. 
Osmanlı’nın yükselme döneminde topraklarına kattığı Balkan ülkeleri hala Osmanlı ve Türk eserleri ve izleriyle dolu. 600 yıllık bir süreçte onlarca eser, köprü, han hamam, çarşı, cami ve medrese günümüze ulaşmayı başarabilmiş. Bu eserlerin yanı sıra şüphesiz ki Atamızın doğduğu, okuduğu ve yaşamın belli bir zamanını bu topraklarda geçirmiş olması gezimizi önemli kılan ana ögeler arasında yer almaktadır. İşte bizde sizlere geçmişten günümüze uzanan bu süreçte görülmeye değer Osmanlı ve Türk yapılarını, değerlerini, kültürlerini ve yemeklerini bu gezimizde tanıtmaya çalışacağız. Tabi bunların yanı sıra bağımsızlığını kazanmış günümüz devletlerinin de tarihi ve kültürel zenginlikleri de gezi programımız arasında yer alacaktır. Ankara’dan İstanbul’a gidiş ve dönüşte YHT ile yapacağımız bu etkinliğimizde ana ulaşımı lüks ve konforlu otobüslerle yapacağız. 8 gece, 9 gün süreli etkinliğimizde; 8 ülke, 6 başkent gezip Balkan ülkelerindeki tarihi ve kültürel zenginlikleri tanımaya çalışacağız. Sizleri bekliyoruz.
HATIRLATMA: Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz.   

TREN YOLCULUĞU: 09 Ağustos 2019 Cuma günü YHT ile saat 16.45’te Ankara’dan hareket ediyoruz. Yaklaşık 5 saat süreli yolculuk sonrası Pendik’e ulaşıyoruz. Saat 21.30’da hareket ediyoruz.

1.GÜN (İSTANBUL-KAPIKULE-PLOVDİV/FİLİBE-SOFYA): Araç içinde, sıcak/soğuk içecek ikramlarıyla İstanbul-Edirne üzerinden yolumuza devam edip Kapıkule Sınır kapısında ülkemizden çıkış ve Bulgaristan’a giriş işlemleri sonrası toplamda 338  Km yol kat ederek sabah saatlerinde Bulgaristan’ın Plovdiv/Filibe kentine ulaşıyoruz. Açık büfe güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra  hareket edip Sofya’ya gidiyoruz. Şehir gezisi kapsamında; iç ve dış mimarisi ile çarpıcı özelliklere sahip olan ve Balkanların en büyük kilisesi olan Aleksandr Nevski Katedrali’ni görüyoruz. Daha sonra, Balkanların en büyük kütüphanelerinden biri olan Milli Kütüphane’nin ve Sofya Üniversitesi’nin görülmesi sonrası mimari özellikleri ile ilgi çeken Merkez Bankası’nın binasının yanından geçerek, neo klasik stilde inşa edilmiş olan Milli Bulgar Tiyatrosu’nda fotoğraf molası veriyoruz. Günümüzde Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Ulu Cami’yi görüp, şehrin simgesi Sofya Heykeli’ne bakış ve  Aya Nedelya Kilisesi’nin görülmesi sonrası Seyfullah Efendi/Banyabaşı Camii ziyareti sonrası otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Sofya’da geçiriyoruz.  

2.GÜN (SOFYA-BELGRAD): Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp otelimizden ve Sofya’dan ayrılıyoruz. Toplamda 394 Km yol kat ederek Sırbıstan’ın başkenti Belgrad’a gidiyoruz. Şehir turu kapsamında; Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi,  Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülüp gezilecek yerler arasındadır. Tur sonrası akşam üzeri otelimize yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi müzikli ve eğlenceli bir ortamda yerel bir restoranda afiyetle yiyoruz. Geceyi Belgrad’da geçiriyoruz.   

3.GÜN (BELGRAD-SARAYBOSNA): Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp otelimizden ve Belgrad’dan ayrılıyoruz. Toplamda 294 Km yol kat ederek Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya gidiyoruz. 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar'ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan şehirde tapacağımız tur kapsamında; Meşhur Baş Çarşı, Tarihi Osmanlı Hanı, Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914'te Franz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğimiz Ferhadiye Caddesi görülüp gezilecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Saraybosna’da geçiriyoruz.  

4.GÜN (SARAYBOSNA-MOSTAR-POÇİTEL-TRİBİNJE): Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp otelimizden ve Saraybosna’dan ayrılıyoruz. Mostar'a doğru hareket edip 129 Km yol kat ettikten sonra Mostar gidip, şehir gezisi kapsamında; 1992’deki savaşta Hırvat topçuları tarafından tahrip edilip Türkiye tarafından aslına uygun olarak yeniden inşaa edilen ünlü Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam görüp gezeceğimiz yerler arasındadır. Mostar turu sonrası Blagaj Bölgesini 1446 yılın da hakimiyetine alan Osmanlı tarafından yapılan ve Bosna’nın ilk tekkesi olan Blagaj Derviş Tekkesi’ni ziyaret ediyoruz. Bosna Hersek’te diğer durağımızda bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’i ziyaret ettikten sonra 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binaları görüyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası hareket edip 110 Km yol aldıktan sonra Trebinje’ye gidip otelimize yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Trebinje’de geçiriyoruz.   

5.GÜN (TREBİNJE-DUBROVNİK-KOTOR-PODGORİCA): Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp otelimizden ve Trebinje’den ayrılıp hareket ediyoruz. Toplamda  32 Km yol aldıktan sonra Hırvatisvan’ın en önemli kentlerinden olan Dubrovnik’e gidiyoruz. Şehir geziş kapsamında; İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik'in en eski ticaret limanlarından Dubrovnik uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu, muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran şehirde, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic'in Heykeli, Tarihi Çeşme ve 14. yüzyıldan kalma Eczane diğer görüp gezeceğimiz yerler arasındadır. Gezimizin ardından Kotor’a doğru yola çıkıyoruz. Korunaklı konumu sayesinde Osmanlılar tarafından ele geçirilemeyen Kotor'a gidip;  Eski Şehir, Tarihi Saat Kulesi, Aziz Tripun ve Nicola Kiliseleri göreceğimiz yerler arasındadır. Kısa bir yolculuk sonrası Budva’ ya gidiyoruz. Yürüyerek yapacağımız etkinlikte; Eski şehir merkezi olan StariGrad ve Kale’yi gezeceğiz. Tur sonrası  Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya hareket ediyoruz. 62 Km yol aldıktan sonra Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya/otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra  akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Podgorica’da geçiriyoruz.   

6.GÜN (PODGORİCA-İŞKODRA-TİRAN-OHRİD): Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp otelimizden ve Podgorica’dan ayrılıyoruz. Zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapurlu bir multi milyardere satılması ile günümüzde restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırılma aşamasında olan muhteşem Sveti Stefan Adasını  görüp fotoğraf molası veriyoruz. Daha sonra yola çıkıp  77 Km yol aldıktan sonra Karadağ’dan çıkış ve Arnavut’luğa giriş işlemleri sonrası İşkodra’ya gidiyoruz. Kısa bir mola sonrası yolumuza devam edip 100 Km yol aldıktan sonra Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gidiyoruz. 40 yıl boyunca Enver Hoca'nın önderliğinde sosyalist rejim yaşamış, Balkanlar'ın dağlık ülkesi Tiran 1920'de Arnavutluk'un başkenti olmuş. Panoramik şehir gezisi kapsamında; Ethem Bey Camii, Tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve İskender Bey Meydanı  göreceğimiz yerler arasındadır. Tur sonrası Ohri’ye doğru yola çıkıyoruz. 135 Km yol aldıktan sonra Makedonya’nın önemli turistik şehirlerinden olan Ohrid’e gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak ve 10.00 Euro ücret ödeyerek yapacağımız tekne turu sonrası UNESCO'nun Kültür Mirası Listesi'ndeki şehirde turu kapsamında; Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, Ayasofya, Antik Tiyatro, Hacı Turgut Camii ile Türk Çarşısını görüp geziyor ve isteğe bağlı olarak meşhur sedef takılarından alışveriş yapıyoruz. Tur sonrası otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi Makedonya Gecesi içeriği ile müzik eşliğinde yerel bir restoranda afiyetle yiyoruz. Geceyi Ohrid’te geçiriyoruz.   

7.GÜN (OHRİD-RESNE-MANASTIR-KALKANDELEN-ÜSKÜP): Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp otelimizden ve Ohrid’ten ayrılıp 37Km’lik bir yolculuk sonrası Resne’ye gidiyoruz. Resne’li Niyazi’nin Sarayı’nı ziyaret ediyor ve burada fotoğraf molası veriyoruz. Daha sonra hareket edip 52 Km yolculuk sonrası Bitola/Manastır’a gidiyoruz. Atamızın okulu olan İdadi/Askeri Liseyi gördükten sonra Şirok sokak, İsakiye Camii, Saat Kulesi, Eleni’nin Evi, Telgrafhane, Pekmez Meydanı, Osmanlı’dan kalan Orduevi görüp gezeceğimiz yerler arasındadır. Tur sonrası hareket edip 150 Km yolculuk sonrası Tetovo/Kalkandelen’e gidiyoruz. Kalkandelen‘de bir mimari şaheser olan Alaca/renkli Cami’yi ziyaret ediyoruz. Kanuni’nin vezirlerinden Sersem Ali Baba tarafından 16. Yüzyılda kurulan Bektaşi Harabati Baba Tekkesi’ni ziyaret ettikten sonra hareket edip 66 KM yol aldıktan sonra Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gidiyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Cami, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Cami, Murat Paşa Cami, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı ve Taş Köprü bulunmaktadır. Vardar nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini yürüyerek  geziyoruz. Makedonya Meydanı’nı, Osmanlı Köprüsü’nü ve Davut Paşa Hamamı’nı dışarıdan gördükten sonra  Türk Çarşısı’na gidiyor tarihi eserleri gezmeye başlıyoruz. Göreceğimiz bir diğer yapı olan ve eski Türk Çarşısı içinde yer alan ve 1550 tarihli Kurşunlu Han günümüzde Güzel Sanatlar  Akademisi olarak kullanılıyor.  Osmanlı Döneminde 17 Han binası inşa edilmiş olan Üsküp‘te günümüze 3 Han Binası ulaşabilmiştir. 15.yy’ın 2 yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Hanı’nı gördükten sonra Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16.yüzyılda inşa edilmiş Saat Kulesi’ni, 14. Yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Cami‘ni ve yine aynı yüzyıldan kalma İsa Bey Cami’ni  ziyaret ettikten sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası müzikli-eğlenceli bir ortamda akşam yemeğimizi yerel bir restoranda afiyetle yiyoruz. Geceyi Üsküp’te geçiriyoruz.   

8.GÜN (ÜSKÜP-SELANİK): Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp otelimizden ve Üsküp’ten ayrılıp hareket ediyoruz. Toplamda 245 Km yol aldıktan sonra Yunanistan’ın ikinci büyük kenti ve Ata’mızın doğduğu kent olan Thessaloniki/Selanik’e gidiyoruz.  Şehir gezisi kapsamında; MS.303 yılı/Roma döneminde  Paganizm anlayışı dışında bütün inanışlar yasak olduğundan, şehrin insanlarını Hristiyanlığı kabul etmeye davet eden ve bu nedenle İmparator GALLERİUS tarafından aslanlara atılarak katledilip ilk Hristiyanlarca  aziz ilan edilen Aya DİMİTRİOS adına Makedonik mimari tarzda inşa edilmiş aynı adlı Aya DİMİTRİOS Kilisesine gidiyoruz. Dimtrios’un Aziz/Aya/Saint ilan edilmesinin bir nedeni de, edildiği tarih ile Selanik’in Türkler’den alınışı aynı tarihe denk gelmektedir. Mezarının da bulunduğu kiliseyi görüp fotoğraf çektikten sonra aynı cadde üzerinden bulunan Konsolosluğumuzun arka tarafında bulunan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evi gezip fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra Makedonia Bakanlık Binası, Aristoteles Üniversite Kampüsü, Helexpo İnternational Fuar Alanı, Rotonda, Zafer Takı, Beyaz Kule, Mekadonia Tiyatro Binası, Kütüphane, Bedesten, Hamza Bey Cami, B. İskender Heykeli, Aristoteles  Meydanı, Bizans surları, Eski Selanik, Ana Poli, şehrin kuşbakışı seyri ve fotoğraf çekimi sonrası otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra bir tavernada eğlenceli-müzikli bir ortamda Yunan Tavernası içeriği ile limitli içkili ikramıyla akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Geceyi Selanik’te geçiriyoruz.  

9.GÜN (SELANİK-KAVALA-İPSALA-İSTANBUL-ANKARA): Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp otelimizden ve Selanik’ten ayrılıp hareket ediyoruz. 138 Km yol aldıktan sonra Kavala’ya gidiyoruz. Şehir turu kapsamında; Tarihi su kemerleri, Liman, 19.yy Neo Klasik yapıları, İbrahim Paşa Cami, İmarethane, Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi ve Heykeli gezileri sonrası İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz. 96 KM sonra İpsala sınır kapısına ulaşıp, Yunanistan’dan çıkış ve ülkemize giriş işlemleri sonrası İpsala-Malkara-Keşan-Tekirdağ üzerinden İstanbul/Pendik’e geliyoruz. Sabah saat 06.35’de hareket eden YHT’ye binip yaklaşık 4 saat süreli yolculuk sonrası Ankara’ya geliyoruz. Sizleri aldığımız yerlerinin karşında bırakarak etkinliğimizi bitirip bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

YHT ile gidiş-dönüş Ankara-İstanbul, İstanbul-Ankara Tren bileti, İstanbul gidiş ve dönüşlü özel araçla ulaşım, Kahvaltı (9), Akşam yemeği (8), 4 ve 5 yıldızlı merkezi veya merkeze yakın otellerde konaklama (8), Ayakbastı parası, Türkçe rehberlik hizmetleri, Yurtdışı seyahat sigortası, Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentesi refakati, TURSAB Seyahat Sigortası.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Ohrid’te Tekne turu, Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve ören yeri giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

09 Ağustos 2019 Cuma  - Ankara YHT Garı - 16.15
09 Ağustos 2019 Cuma  - Eskişehir YHT Garı - 18.00
09 Ağustos 2019 Cuma  - Bilecik YHT Garı - 18.30
09 Ağustos 2019 Cuma  - İzmit YHT Garı - 19.30
09 Ağustos 2019 Cuma  - Pendik YHT Garı - 21.00

Önemli Hatırlatmalar

OTELLER VE AKŞAM YEMEKLERİ HAKKINDA
5* Ramada Hotel vb. Bulgaristan/Sofya. Akşam yemeği Otelde 
4* Prag Hotel vb. Sırbistan/Belgrad.   Akşam yemeği Müzik Eğlenceli 
4* Hollyood Hotel vb. Bosna Hersek/Saray Bosna Akşam yemeği Otelde 
4* Nar Hotel vb.Trebinje. Akşam yemeği Otelde 
4* City Hotel vb.  Karadağ/Podgorica. Akşam yemeği Otelde 
4* Granit Hotel vb.  Makedonya/Ohrid. Akşam yemeği Makedon Gecesi
5* TCC Grand Plaza Hotel vb.  Makedonya/Üsküp Akşam yemeği Otelde. Makedon Gecesi
4* Holiday Inn Hotel vb. Yunanistan/Selanik. Akşam yemeği Yunan Tavernası 

ÖNEMLİ HATIRLATMA: 
1-Tur sırasında, ülke giriş ve çıkışlarında yaşanabilecek; pasaport ve vize problemleri ile ülkeye giriş izni verilmeyen katılımcılarımızdan acentemiz sorumlu olmayacaktır.
2-Pasaportlarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti giriş ve çıkış damgası olan katılımcılarımız  Yunanistan’a giriş ve çıkış yapamaz.
3-Her katılımcı kendi pasaportunu korumakla sorumludur. Pasaport kaybı turdan ayrılıp Türk Konsolosluğunda işlem yapmanızı gerektirecektir. Bu nedenle herkes kişisel bilgiler yazılı sayfanın fotoğrafını çekmesini öneriyoruz.