Fethiye Etapları Likya Yolu Yürüyüşü Doğa ve Deniz Turu


Gidiş: 02/06/2019
Dönüş: 06/06/2019
Tur Süresi: 4 Gece 5 Gün
Tur Tipi: Bayram Turları
Tur Fiyatı: 1.350,00 TL

Tur Programı

Ülkemizde doğa, dağ, deniz denilince ilkler arasında yer alan Muğla her yönüyle farklı bir kentimizdir. Antik Likya ve Karya Uygarlıkların kesişme noktasında yer alan Muğla’ya bağlı eski adı Megri/Uzakdiyar, yeni adını Birinci Dünya Savaşı’nda Suriye’de bir uçuş sırasında şehit olan Fethi Yüzbaşı’dan alıp Fethiye;  var olan tarih, turizm ve doğal değerleriyle ülkemizin en tanınan ilçe olma özelliğine sahiptir.  Biz de bu değerlere sahip Fethiye ilçemizde istedik ki sizleri; tarihe götürelim, yükseklere çıkaralım,  denize ve güneşe doyuralım. Antik Likya yollarının en güzeli olan Ovacık-Faralya etabı, Fethiye kalkışlı 12 Adalar tekne turu, isteğe bağlı olarak Babadağ’dan hareketli yamaç paraşütü mübadele/nüfus değişimine kadar canlı bir Rum Köyü olan Kayaköy/Levissi görüp gezeceğimiz yerler arasında yer alacaktır. Bu gezi için bir de hoş sürpriz olarak Burdur/Yeşilova sınırları içinde yer alan ülkemizin en derin gölü olma özelliğine sahip ve Türkiye’nin Maldivleri olarak tanıtılan Salda Gölü’de gezimizin son gezi durağı arasında yer alacaktır. Doğa yürüyüşü, deniz, doğa, tarih ve göl ekosistemi ile birlikte hazırladığımız, yaz sıcağı fazla batırmadan; tarihe ve maceraya doyacağınız bu etkinliğimize katılımlarınızı bekliyoruz  


HAREKET YERİ: 01 Haziran 2019 Cumartesi günü saat: 21.30’da İzmir/Kumrular Caddesi kesişiminden hareket ediyoruz. 

1.GÜN (
ANKARA-BURDUR-FETHİYE-OVACIK):
 Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra  araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Polatlı-Sivrihisar-Afyon-Burdur-Tefenni-Çavdır-Fethiye üzerinden yolumuza devam edip sabah saatlerinde Hisarönü’ndeki Motelimize gidip güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası havuza girerek yorgunluğumuzu  attıktan sonra yürüyüş hazırlığı yapıyoruz. Aracımıza binerek Dostluk ve Barış Köyü olan Kayaköy/Levissi’ye gidiyoruz. Köy içinde yapacağımız gezinti ve çay molası sonrası Kayaköy-Ölüdeniz Likya Yolu etabı için yürüyüşümüze başlıyoruz. Önceden hazırlanan kumanyalarla öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Likya yollarının bir etabı olan Kayaköy-Ölüdeniz arasında orman dokusu ve Ege’nin muhteşem koylarını yukarılardan seyrederek  2.5 saatlik yürüyüşümüzü Ölüdeniz’de tamamlıyoruz. İsteğe bağlı olarak denize girdikten sonra aracımıza binerek Motel’imize gidiyoruz. İsteğe bağlı havuza girdikten sonra odalarımızda bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi Motel’imizde yiyoruz. Geceyi Ovacık’ta geçiriyoruz.

2.GÜN (
FETHİYE-XANTHOS-PATARA-KAŞ-FETHİYE):
 Erken kalkıp otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası aracımıza binip hareket edip Unesco Dünya Miras Listesinde yer alan Xanthos’a gidiyoruz. Likya Birliğinin siyasi başkenti olan Xanthos’ta bir yazıtta Likyalılar’ın yazılı kaynaklara göre Kral Sarpedon komutasında ve Hektor’un saflarında Troya savaşlarına katıldıkları anlaşılmaktadır. Antik kent içinde yapacağımız kısa gezinti ve anlatım sonrası hareket edip yol üzerinde Kaputaj Plajını gördükten sonra Kalkan’da çay molası veriyoruz. Mola sonrası hareket edip Gelemiş Köyü yakınlarında 18 Km uzunluğa sahip ülkemizin en uzun sahip bandı olarak kabul edilen ünlü Patara Plajı’na gidiyoruz. Aynı zamanda Noel Baba olarak ta bilinen Saint Nicolas’ın da doğdu yer olan Patara ve ünlü  Plajında vereceğimiz yüzme molası sonrası hareket edip Kaş’a gidiyoruz. Anfi Tiyatro,  Likya Lahiti,  Liman gezisi ve serbest zaman sonrası yola çıkıp aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Hisarönü’ndeki otelimize gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Hisarönünde geçiriyoruz.

3.GÜN (
OVACIK-FARALYA-ÖLÜDENİZ-OVACIK):
Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Kahvaltı ve kısa süreli hazırlık sonrası Ovacık’tan yürüyüşümüze başlıyoruz. Toplamda 5 saat süreli bu etkinliğimizde Ölüdeniz manzarası eşliğinde Faralya     Köyü’ne doğru yürümeye devam ediyoruz.  Önceden hazırlanan kumanyalarla öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra yürüyüşümüze devam Kelebekler Vadi’sini üstten görerek Faralya’da etkinliğimizi bitiriyoruz. Dönüşte Ölüdeniz’de isteğe bağlı denize girdikten sonra Motel’imize gidiyoruz. Havuz molası sonrası odalarımızda bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi Motel’imizde yiyoruz. Geceyi Ovacık’ta geçiriyoruz.

3.GÜN (
PARAŞÜTÜ-ÖLÜDENİZ TEKNE TURU):
Ayrı bir ücret ödeyerek yamaç paraşütü yapacak arkadaşlarımız ile erken kahvaltı yapıyoruz. Kahvaltı sonrası organizasyon aracı ile hareket edip Ölüdeniz’i tepeden gören 1969 Metre yükseklikteki Babadağ’a çıkıyoruz. Yamaç Paraşütü ile göklerde süzülüp yaklaşık 35-40 dakika süreli havada kalıp Ölüdeniz’de yeryüzüne merhaba diyoruz. Grup anısı fotoğraf çekimi sonrası  Ölüdeniz’den teknemize biniyoruz. Deniz ve hava koşullarına göre Kelebekler Vadisi önünden geçip Saint Nicolas Adası önünde yüzme ve öğle yemeği molası veriyoruz. Ada gezisi sonrası masmavi sularda yol alıp Akvaryum Koyu, Mağara ve Soğuksu Plajında yüzme vererek turumuzu tamamlıyoruz. Tur sonrası aracımızla Motel’imize gidiyoruz. Havuz molası sonrası odalarımızda bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi Motel’imizde yiyoruz. Son gecemizde canlı müzik çalınan bir yere gidip gecenin keyfini çıkarıyoruz. Geceyi Ovacık’ta geçiriyoruz.

4.GÜN (
TLOSS-YAKAPARK-SALDA GÖLÜ-ANKARA):
Fethiye’ye 36 Km uzaklıkta ve doğusunda yer alan Likya Birliğine ait 3 oy hakkında sahip Tloss Antik Kentini gördükten sonra Yakapark’a gidiyoruz. Suların dans ettiği Yakapark’ta geçireceğimiz serbest zaman sonrası Saklıkent’e hareket ediyoruz. Çoban Ekrem tarafından keşfedilen ülkemizin en güzel kanyonları arasında yer alan Saklıkent Kanyonu’nda yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası geriye dönüp, Seydikemer-Çavdır üzerinden yolumuza devam edip hareket edip Tefenni’ye geliyoruz. İsteğe bağlı öğle yemeği sonrası Yeşilova yoluna girip 20 Km yol aldıktan sonra Salda Gölü’ne gidiyoruz. Ülkemizin Maldivleri olarak bilinen ve 187 metre derinliğe sahip bir tektonik göl olan Salda Gölü’nde yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası hareket edip Yeşilova-Burdur-Afyon-Sivrihisar-Polatlı üzerinden yolumuza devam edip saat: 23.30’da Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek  dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz. 

Ücrete Dahil Hizmetler

Katılımcı sayısına göre belirlenmiş özel araçla ulaşım, Araç içinde kek ve soğuk-sıcak içecek ikramları, Kahvaltı (5), Kumanya öğle yemeği (2), Öğle yemekli tekne Gezisi (1), Akşam Yemeği (4), 4 Gece Otel  Konaklama, Tüm çevre gezileri, TURSAB Seyahat Sigortası, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, Rehberlik Hizmetleri.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar , Öğle Yemeği (2), Alkollü içecekler, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri, 5.Gün Akşam Yemeği.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 21.30
Milli Kütüphane - 21.35
Armada Önü - 21.40
Cepa/Kentpark - 21.45
Bilkent Köprü Altı - 21.45
Hacettepe/Beytepe Köprü Altı - 21.50
Ümitköy Köprü Altı - 21.55
Gordion Yan Yol - 22.00
Korukent Otobüs Durağı - 22.05
Yaşamkent/BP Önü - 22.10

Önemli Hatırlatmalar

Mevsime uygun giysiler, yedek çamaşır/giysi, uygun bir sırt çantası, doğa yürüyüşü ve deniz için gerekli malzemeler, yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, havlu, mayo, bone, terlik, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel malzeme ve ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler. Türkiye İş Bankası Maximum Kart’ın Müzekart özelliği kaldırılmıştır.