Tren ve Uçak ile Kars Ani Çıldır Damal Ardahan-Sarıkamış Turu


Gidiş: 27/06/2019
Dönüş: 30/06/2019
Tur Süresi: 3 Gece 4 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 1.250,00 TL

Tur Programı

Adını Karsak Oymağı’ndan/Türklerinden alan Kars’ı gördünüz mü bilemiyoruz. Ülkemizin en yüksek platolarında kurulu bulunan Kars’ın şüphesiz ki yazı ve kışı birbirinden çok farklıdır. Bizde sizlere yaz döneminde serhat şehrimiz olan Kars ve çevresini görebilmeniz için güzel bir program hazırladık. Eski bir Ermeni yerleşimi ve Anadolu’da Selçukluların ilk yerleşimleri arasında yer alan Ani Harabeleri, 2000 metre yükseklikte bulunan Çıldır Gölü ve sarı balık ziyafeti, bölgede bulunan muhteşem flora, Aktaş Gölü, Şeytan Kalesi ve Damal’da Mustafa Kemal Mahallesinden görülebilen Atatürk Silueti gezimizin önemli durakları arasında yer alacaktır. Ardahan ve Susuz Şelalesi, 40 yıl süren Rus işgalinde yeniden inşa edilen Kars şehir merkezi, 1915 aralığında savaşmadan ölen 90 bin vatan evladı adına yapılan Sarıkamış Şehitler Anıtı, Katerina Av Köşkü ve Sarıkamış Kayak Merkezi bu gezide görüp gezeceğimiz yerler arasında olacaktır. Her yönüyle farklı bu gezimizde Kars ve çevresini gezmek, yakında tanımak istiyorsanız sizleri bu gezimize katılmaya çağırıyoruz.

YOLCULUK: Bu turumuza ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz. 25 Haziran 2019, Salı Ankara Merkez Garı’nda saat 17.30’da buluşup saat 18.05’te hareket eden Doğu Ekspresi’nin yataklı ve kuşetli vagonlarına binip Kars için hareket ediyoruz. Yaz ortamında ve Anadolu bozkırlarında gece boyu süren yolculuğumuz kompartımanda ve restoranda yapacağımız koyu gezi sohbetleriyle devam ediyor. 24 Saat sürecek tren yolculuğumuzda Sivas-Divriği-Bağıştaş-Erzurum üzerinden güzel kış görüntüleri eşliğinde seyahatimize devam edip akşam saat 18.00’de Kars Garı’na varıyoruz. Bizi bekleyen transfer aracımıza binip otelimize giderek odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.
HATIRLATMA: Trende geçecek tüm zamanlarda yemekler katılımcılar tarafından karşılanacaktır.

1.GÜN (KARS-ANİ-KARS): Sabah saat 07.15’te kalkıyoruz. 1 saat süreli güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası aracımıza binerek 1 saat süreli yolculuk sonrası Ermenistan sınırında bulunan ve ilk kuruluşu M.S. 5. yy la tarihlenen Ani Harabeleri'ne gidiyoruz. M.S. 7/8 yy a tarihlenen Bağratlı Krallığı döneminde eski bir Ermeni yerleşimi olan ve Selçuklular döneminde yerleşimin olduğu Ani Harabeleri gezisi kapsamında; Gagik Kilisesi, Havariler Kilisesi, Aziz KRIKOR Şapeli/Küçük Kilise, Aziz PRKTICH/Halashar Kilisesi, Büyük Katedral/Fethiye Camii ve Selçukluların Anadolu’da yaptıkları ilk Camii olan Ebul Menucehr Cami’si görüp fotoğraf çekiyoruz. Tigran Honents/Resimli Kilisesi ve sınırın en ucunda bulunan Bakireler/Rahibeler Manastırı, Pers Uygarlığına ait bir Zerdüşt Ateşgedesi ve bir Gürcü Kilisesini görüp gezdikten sonra aynı yol üzerinden yolumuza devam edip 1 saat süreli yolculuk sonrası Kars’a/otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.

2.GÜN (ÇILDIR GÖLÜ-ARDAHAN-DAMAL-KARS): Sabah saat 07.15’te kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası aracımızla yola çıkıp Arpaçay üzerinden yolumuza devam edip ülkemizde en yüksek platolardan geçerek deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikte bulunan Çıldır Gölü’ne gidiyoruz. Muhteşem bir doğaya sahip rengarenk çiçeklerle bezenmiş platoda Çıldır Gölü’nün ilk seyir yerine gidip fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra Atalay Abi’nin Restoranına gidip göle özgü sarı balıklar ile güzel bir öğle yemeği yedikten sonra yolumuza devam edip Çıldır üzerinden yolumuza devam edip 2159 Metre yükseklikteki Mozeret Geçidi’nden geçip Türk ve Gürcü sınırın ortasından geçtiği Aktaş Gölü’nü uzaktan seyredip fotoğraf çekiyoruz. Burada grubumuza bir sürpriz yaparak Karaçay Vadisi’nde bulunan, Urartular zamanında yapıldığı düşünülen Şeytan Kalesi’ni tepeden görüp fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra geriye dönüp Çıldır üzerinden yolumuza devam edip Ardahan’a doğru yol alıyoruz. Yol üzerinden Karaçay Vadisi’ndeki Şeytan Kalesi’ne uzaktan bir kez daha merhaba deyip Şeytan Kanyonunu ve Şeytan Kalesini uzaktan görüp fotoğraf çektikten sonra Hanak üzerinden yolumuza devam edip Damal’a gidiyoruz. Mustafa Kemal Mahallesi’nden izlenebilen Atatürk siluetini görüp fotoğraf çektikten sonra geriye dönüp Hanak üzerinden yolumuza devam edip Ardahan’a gidiyoruz. Şehir merkezinde yapacağımız kısa serbest gezinti sonrası geriye dönüp Kars’a doğru yol alıyoruz. Hasköy üzerinden yolumuza devam Susuz İlçesi yakınlarındaki muhteşem doğal güzellikteki Susuz Şelalesini görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Kars’a/Otelimize gidip odalarımızda bir süre dinlendikten sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. İsteğe bağlı olarak canlı müzik çalınan bir yere gidip gecenin keyfini çıkarıyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.

3.GÜN (KARS): Sabah saat 06.45’te kalkıyoruz. 1 saat süreli güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası aracımıza binerek Göle yolundan 40 Km yol aldıktan sonra sonrası Boğatepe/Zavot Köyü’ne gidiyoruz. Malakanlar’dan kalma bir gelenek olan Süt ve Peynir üretimine devam edilen bu köyde Peynir Müzesi’ni gezip kaşar ve gravyer peynir üretimi hakkında bilgiler alıyoruz. İsteğe bağlı olarak peynir alış verişi yaptıktan sonra aynı yol üzerinden devam edip Kars’a gidiyoruz. Yörede yapılan kazılarda çıkarılan arkeolojik ve etnoğrafik eserlerin sergilendiği Arkeoloji Müzesi’ni görüp gezdikten sonra geçen sene hizmete açılan Kanlı Tabya/Kafkas Müzesi’ni görüp gezdikten sonra Alexander Nevski Kilisesi/Fethiye Cami’sini görüp fotoğraf çekiyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Kale Mahallesi’nde yer alan; Harakani Türbesi, Kümbet Camii/Havariler Kilisesi gezileri sonrası Karahanoğlu Köprüsü ve Muradiye ve Topçuoğlu Hamamlarını dışarıdan görüp fotoğraf çekiyoruz. Rus’ların 40 yıl süren işgal yıllarında ızgara planlı olarak, Baltık mimari tarzı yapılarla donattığı yapılar arasında yer alan; Hekim Evi/Opera Binası, İsmet İNÖNÜ İlk Öğretim Okulu, Sağlık Müdürlüğü, Azerbaycan Konsolosluğu Defterdarlık Binası’nı dışarıdan görüp fotoğraf çektikten sonra isteğe bağlı yöresel ürün alış verişi yapıyoruz. Daha sonra otelimize giderek odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. İsteğe bağlı olarak Kafkas Dansları etkinliği izliyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.

4.GÜN (KARS-SARIKAMIŞ-ANKARA): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ederek 50 Km uzaklıktaki Sarıkamış’a gidiyoruz. 1915 yılında Rus işgaline karşı savaşırken, savaşamadan ağır kış koşullarında şehit düşen 90 bin askerimizin anısına yapılan Anıtı ziyaret ettikten sonra İlçe merkezine gidip; Yanık Kilise/Kazım Karabekir Camisi’ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra İlçe dışında Ruslar tarafından yapılan Cer Atölyesi kalıntılarına gidiyoruz. Kısa süreli ziyaret ve fotoğraf çekimi sonrası Av Köşkü/Katerina Köşkü'ne gidiyoruz. Terk edilmişliğin izlerini fazlasıyla taşıyan/yaşayan bu yapıyı görüp gezdikten sonra hareket edip 3 Km uzaklıkta olan ve Çamurlu dağlarında yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi’ne gidiyoruz. Çamkar Otelde isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra bir süre dinleniyoruz. Çay ikramı sonrası dileyen katılımcılarımızla Sarıçam ormanlarında kısa süreli yapacağımız gezinti sonrası saat 15.30’da Kars Harakani Havaalanı’na hareket ediyoruz.. Anadolu Jet’in TK 7093 sefer sayılı uçağı ile saat 17.35’te havalanıp 1.35 dakika süreli uçuş sonrası saat 18.55’te Ankara Esenboğa Havaalanı’na iniyoruz. Bizi bekleyen transfer aracımıza binip kısa süreli yolculuk sonrası ara duraklarda katılımcılarımızı bıraktıktan sonra İzmir/Kumrular Caddesi kesişimine gelip etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Ankara-Kars, yataklı ve kuşetli Doğu Ekspresi gidiş tren bileti (1), Kars-Ankara ekonomi sınıfı gidiş-dönüş uçak bileti, Havaalanı Transferi (1), Tur sürecince özel ulaşım aracı, Kahvaltı (4), Akşam Yemeği (4), 4 yıldızlı otelde konaklama (4), Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri. 4.Gün Akşam Yemeği.

Biniş Noktaları

25 Haziran Ankara Merkez Garı - 17.30

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk/panço, mevsime uygun koruyucu giysi, aksesuar, şapka, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.
•Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
•Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
•Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
•Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz.
Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.